Stopy dzieci
Stopy dzieci

Stopy dzieci

W co wierzymy:
Chcemy, aby dzieci rosły i rozwijały się zdrowo, wierzymy że stopy są podstawą tego rozwoju.

Przez pierwsze siedem lat życia, stopy dziecka ulegają ogromnym przemianom. W tym najważniejszym dla nich okresie, stopy nie powinny być ograniczane i krępowane.

Najlepsze dla naszych dzieci jest gdy pozwolimy, aby raczkowały, chodziły i biegały boso (oczywiście tam gdzie to możliwe, czyli np. w domu, piasku czy na bezpiecznej trawie) - dzięki temu w naturalny i zdrowy sposób wzmacniają mięśnie, ścięgna i kości stóp. Dziecko uczy się utrzymywać równowagę, nabywa koordynację oraz uczy się utrzymywać właściwą postawę.

Stopy dzieci bardzo różnią się od stóp dorosłych - są szersze przy palcach, węższe przy pięcie, a łuk wewnętrzny jest wypełniony tkanką tłuszczową.

Od narodzenia do około 7go roku życia stopa dziecka przechodzi szereg zmian. Tkanka tłuszczowa łuku wewnętrznego zanika, kości kształtują się i twardnieją, a mięśnie wzmacniają (co ciekawe, 26 kości stopy i 36 połączeń między nimi nie jest w pełni uformowane aż do 13go roku życia).


 
Młode stopy są na początku bardzo miękkie i plastyczne, dlatego aby mogły się rozwijać zdrowo i naturalnie, wymagają obuwia zapewniającego dużą elastyczność i naturalną ruchomość – podobną do tej, jaką ma bosa stopa.
Opinające skarpetki, sztywne podeszwy oraz twarde materiały utrudniają prawidłowy rozwój stopy dziecka, co może prowadzić do płaskostopia, deformacji stóp oraz wad postawy.

Stopa ma ponad 200000 zakończeń nerwowych, co stanowi największe zagęszczenie na całym ciele.

70% informacji dotyczących ruchu ciała człowieka, dochodzi do mózgu z nerwów w stopach - dlatego im lepiej twoje dziecko czuje podłoże, tym jego ciało posiada lepsze warunki by chodzić prawidłowo, utrzymywać równowagę i właściwą pozycję.

Miękkie buty z cienką podeszwą, zapewniają dobre czucie podłoża i pozwalają rozwinąć w mózgu dziecka odpowiednią organizację i interpretację wrażeń zmysłowych dochodzących ze stóp.

Dowiedz się więcej o konstrukcji obuwia Bobux

Dzieci rodzą się z miękkimi kośćmi, które z czasem twardnieją.

Czy pamiętacie historię o kneblowaniu stóp w Chinach? - to najbardziej skrajny przypadek obrazujący jak giętkie i plastyczne są stopy dzieci. Zakładanie dzieciom obcisłych, źle skrojonych butów oraz opinających skarpetek daje podobny efekt, ponieważ formuje stopę w nienaturalny sposób.

Problemy ze stopami mogą z czasem przenosić się na pozostałe części ciała - kostki, kolana, biodra oraz kręgosłup.

Dowiedz się więcej o konstrukcji obuwia Bobux

Ruch i ćwiczenia są kluczowe dla wykształcenia silnych i dobrze ukształtowanych mięśni. Dziecko powinno ćwiczyć mięśnie swoich stóp poprzez naturalne ich wyginanie, skręcanie, toczenie i zginanie. Taką ruchomość daje bosa stopa, dlatego chodzenie boso jest tak wskazane dla dzieci.

Wybierając obuwie dla swojego dziecka zwróć uwagę czy nie ogranicza ono ruchomości stopy (np. usztywniając kostkę lub poprzez zastosowanie sztywnej podeszwy).

Dowiedz się więcej o konstrukcji obuwia Bobux

Wielu rodziców martwi się, że stopy ich dzieci marzną gdy chodzą boso.

Nie należy w tej kwestii zachowywać się przesadnie opiekuńczo i zakładać skarpetki czy buty gdy nie ma takiej konieczności

W praktyce w nieskrępowanej i opiętej stopie, krew może swobodnie płynąć zapewniając jej naturalną ciepłotę.

Dowiedz się więcej o konstrukcji obuwia Bobux

Stopy dzieci pocą się dwa razy mocniej niż stopy dorosłych, dlatego tak ważne jest, aby umożliwić stopie oddychanie.

Skóra jest naturalnym materiałem, który przepuszcza powietrze i umożliwia stopie oddychanie.

Wysokiej jakości naturalna skóra jest miękka, pracuje wraz ze stopą, nie odparza.

Dowiedz się więcej o materiałach, z których wykonujemy Bobuxy

Gdy obuwie ściska palce stopy w taki sposób, że palce nie mogą być naturalnie rozłożone i pracować podczas chodzenia, dziecko, aby zachować równowagę zaczyna stawiać stopę na jej zewnętrznej krawędzi. Dziecko uczy się wówczas chodzić odpychając łukiem stopy zamiast palcami co skutkuje płaskostopiem.

Aby uniknąć płaskostopia u swojego dziecka, zakładaj mu obuwie, które nie krępuje stopy.
 

Dowiedz się więcej o konstrukcji obuwia Bobux

Skóra dzieci jest cienka i wrażliwa - ważne aby materiały, z których wykonano obuwie dla dzieci nie zawierały szkodliwych czy drażniących substancji, które mogłyby przenikać do ich organizmów.

Dowiedz się więcej o naturalnej skórze z której wykonujemy buciki Bobux

 

Strona korzysta z Ciasteczek

Zamknij